Hvor: Clarion Hotel Stavanger, Arne Rettedals gate 14, Stavanger
Når: 24. 10. – 25. 10. 2025 – Kl: 09:00-16:15
Påmeldingsfrist: 10. 10. 2025

Earlybird: 17. 08. 2025

Det er sjette gang vi arrangerer Faglig Kongress, og vi gleder oss til en helg spekket med gode foredrag, sosialt samvær og gledelig gjensyn med kollegaer fra hele landet. Denne helgen vil du ikke gå glipp av.

Nedenunder kan du lese mer om foreløpig program og foredragsholdere.

Faglig program

Fredag 24. oktober  – 09.30 – 17.00
Programmet fredag består av utelukkende plenumsforedrag.

Lørdag 25. oktober – 09.00/09.30 – 16.15
Lørdag starter vi med to plenumsforedrag, før det blir fire moduler. Hver modul gjennomføres to ganger, slik at man får deltatt på to av fire moduler.

Temaene for modulene:

  1. Teknikk
  2. Bekken
  3. Kvinnehelse
  4. Digitalisering/AI

Bekreftede foredragsholdere så langt er;

“AI in healthcare: Introduction, use, limitations and perspectives

Àlvaro Fernández Quílez  er førsteamanuensis i kunstig intelligens ved Universitetet i Stavanger, og leder Stavanger AI Laboratory – som er universitetets knutepunkt for forskning, utdanning og innovasjon innen kunstig intelligens.

Han har sin bakgrunn i telekommunikasjonsteknikk og biomedisinsk ingeniørvitenskap, og har bred erfaring med anvendt kunstig intelligens, i helsesektoren.

Hans forskningsinteresser inkluderer samarbeid mellom mennesker og KI, pålitelig kunstig intelligens, og generelt utvikling av praktiske, virkelighetsnære KI-løsninger.

“Forskning forandrer samfundet og helsevæsenet. Hvordan forbliver kiropraktorer relevante?” 

“What’s new? Nye spændende forskningsresultater og hvad det betyder for kiropraktorer”

Jan Hartvigsen er kiropraktor, professor og forskningsleder ved Syddansk Universitet, og seniorforsker ved Kiropraktorernes Videncenter.

Han er en av verdens ledende forskere innen kiropraktikk og muskel- og skjelettsmerter. Jan Hartvigsen har publisert over 350 internasjonale vitenskapelige artikler og har holdt mer enn 200 inviterte foredrag på konferanser. Jan har deltatt i en rekke internasjonale komiteer og arbeidsgrupper, blant annet i Guideline Development Group for Verdens helseorganisasjons retningslinjer for behandling av kroniske primære korsryggsmerter i primærhelsetjenesten og lokalsamfunn.
Han har mottatt en rekke internasjonale priser for sin forskning. I 2020 ble han utnevnt til Ridder av Dannebrog av Dronning Margrethe II for sin innsats for Danmark gjennom forskning

“Muligheter og utfordringer i fremtidens helsevesen” 

Helen Brandstorp er samfunnsmedisiner og spesialist i allmennmedisin, med en PhD om teamarbeid- og læring.

Hun har de siste seks år jobbet som divisjonsdirektør i helsedirektoratet. Hennes divisjon Kommunale tjenester og beredskap, inkluderer avdelingen for kompetanse.

Tidligere var hun forsker og leder ved Nasjonalt senter for distriktsmedisin, UiT. Aktuelle tema var fastlegeordningen og utdanning som grep for å rekruttere og stabilisere helsepersonell.

«Rygg, ledd og hverdagsliv: Hvorfor kvinnehelse er mer enn underliv» – Kvinnehelse og muskelskjeletthelse fra et klinikerperspektiv”

Anne Helene er kiropraktor og spesialist i barne-og ungdomskiropraktikk (NKF).

Hun er utdannet kiropraktor og spesialist i barne-og ungdomskiropraktikk med over 15 år i praksis. Hun har en videreutdanning innen kvinnehelse ved Universitet i Agder fra 2025. Anne Helene jobber til daglig ved NEMUS Arendal og holder kurs for helsepersonell om muskelskjelettplager hos gravide, spedbarn, barn og unge.

«Rygg, ledd og hverdagsliv: Hvorfor kvinnehelse er mer enn underliv» – Kvinnehelse og muskelskjeletthelse fra et klinikerperspektiv”ger i fremtidens helsevesen” 

Inger Kjærmann King er kiropraktor og spesialist i barne- og ungdomskiropraktikk (NKF).

Hun har lang klinisk erfaring med muskel- og skjelettplager hos kvinner i svangerskap og barsel, og har videreutdanning i kvinnehelse ved Universitetet i Agder fra 2025. 

Til daglig jobber hun ved KRS Helse, en tverrfaglig klinikk, og holder kurs for helsepersonell om muskelskjelett plager hos gravide, spedbarn, barn og unge. 

«Hodepine i praksis: Kliniske verktøy som gjør en forskjell» 
– Lær hvordan du effektivt kan undersøke, behandle og følge opp pasienter med ulike typer hodepine – med fokus på det som fungerer i klinikken. 

Martin Herneblad-Due er kiropraktor med mastergrad i hodepine fra Dansk Hodepinesenter / Universitetet i København.

Han har bred erfaring med utredning og behandling av pasienter med hodepine og migrene, og har tidligere jobbet ved Sandvika Nevrosenter i tett samarbeid med nevrologer og hodepinespesialister. Han jobber til daglig ved NEMUS Asker Sentrum. 

Han har et sterkt engasjement for å gjøre effektiv hodepinebehandling tilgjengelig for flere, og arbeider kontinuerlig for å styrke tverrfaglig samarbeid og kunnskapsdeling mellom behandlere og ut mot publikum. Han arrangerer også hodepinekurs i samarbeid med Legeforeningen og nevrologer både i Norge og Danmark. 

“Technique workshop – the why and how of applying manual therapy” 

Ullrik er utdannet ved Anglo-European College of Chiropractic i 1991 og har over 20 års erfaring innen idrettskiropraktikk på elitenivå.

Han har jobbet i 11 sesonger med Leicester Tigers Rugby Club og er nå inne i sin femte sesong med Leicester City FC.

Erfaringen hans omfatter arbeid med toppidrettsutøvere fra UK Athletics, Chelsea FC, England Rugby, GB Basketball og flere andre. Han ble håndplukket til å jobbe ved den olympiske klinikken under både London 2012 og Rio 2016.

Han holder foredrag nasjonalt og internasjonalt, blant annet ved Oxford University og på store konferanser. Til tross for en sterk bakgrunn innen idrett, er kursene hans like relevante for pasienter uten tilknytning til idrett.

Førstelektor ved Kristiania og osteopat

Mer informasjon kommer

Representanter fra ELiBs forskernettverk

Mer informasjon kommer


Sosialt program

Torsdag 23. oktober
Hva: Meet&Greet på “Burgers & Beers”. Classic burger m/fries + 2 drikkebonger. 
Hvor: Skagenkaien 9. Ligger 450m fra hotellet.
Når: Kl: 20:00
Antrekk: Uformelt.

Fredag 24. oktober
Hva: Festmiddag
Hvor: på hotellet
Når: Kl 19:00 (aperitiff), bordsetting ca kl 19:30
Antrekk: Mørk dress

Allergier/dietter – Melde frist 10. oktober

Skal du delta på Burgers & Beers og/eller festmiddagen fredag og har allergier/dietter som må tas hensyn til? Send mail til kathinka@kiropraktikk.no. Skal du bare delta på kurset, trenger du ikke sende mail. Vi tar ikke hensyn til tidligere mailler/varsel meldt fra tidligere. 

ALLE må sende mail om hensyn skal ivaretas.