Hjem Kiropraktikk Utdanning Lenker Kontakt Mor/Barn Idrett Intranett
 Alle artikler 2007
   video_prolaps
   video_hos kiropraktor
   Behov for kiropraktorer på sykehusene
   Ber helseministeren om en orientering
   De "alternative" under samme tak
   Donerte behandlingsbenker til NKF
   Egenandelstakordningen forutsetter offentlig styring
   Eksamensseremoni på AECC
   En eldgammel myte avlivet for godt
   Enda et spørsmål til helseministeren
   Foreslår å utvide sykmeldingsretten
   Forske seg til utdanning
   Forskning på sykefravær
   Helseministeren svarte på spørsmål om kiropraktorutdanningen
   Helsetilsynet gransker kiropraktor
   Hvem bruker egentlig sykemeldingsretten?
   Ingen hast med tidlig ryggkirurgi
   Invitasjon til åpent informasjonsmøte
   Kiropraktor Knut Andersen til Viking
   Kiropraktorene blir lagt merke til
   Kiropraktorene sykemelder færre enn legene
   Kiropraktorer foreleser ved Sentralsykehuset i Østfold
   Kiropraktorer kan bøte på legemangel – i Danmark
   Konferanse på Verdens ryggdag
   Kongen sanksjonerte
   Kurs i ultralyddiagnostikk
   Kurssuksess med fantastisk foreleser
   Landsmøtet i Harstad
   Legene ber statsråden trekke forslag
   Leif Bugge Aarøe til Ryfylke
   Meld deg inn i European Academy of Chiropractic
   Mulighet for doktorgrad i kiropraktikk i England
   Muskel- og skjelettlidelser som yrkesskader?
   NKFs landsmøte er i gang
   Nordisk Kiropraktorråd
   Norge bruker mest penger på helse
   Norsk forskning får kritikk
   Norsk forskning i Barcelona
   Ny lovgivning i Sveits
   Overser stortingsvedtaket om utdanning
   Penger til ryggforskning
   Politikerne ønsker kiropraktorutdanning
   Populær foreleser til Oslo
   Reklamepris til Norsk Kiropraktorforening
   Skuffende statsbudsjett
   Somadril avregistreres
   Sosial- og Helsedirektoratet arena for profesjonskamp
   Spørsmål til helseministeren
   Svar fra helseministeren
   Temadag for deg med ryggplager og andre interesserte
   Troverdighetskrise for de kliniske retningslinjene?
   TVNorge med kiropraktorreklame
   World Spine Day 2007
   Ønsker ikke reseptblokk
   Årets kiropraktor

”Kiropraktorbehandling av nakken kan være farlig”. Hvilken kiropraktor har ikke hørt dette utsagnet i en eller annen sammenheng? Ny forskning og nytt kunnskapsgrunnlag kan nå avlive denne eldgamle myten. Task Force on Neck Pain and Associated Disorders har nylig presentert en stor undersøkelse under en forskningskonferanse i Bern hvor det ettertrykkelig slås fast at manipulasjonsbehandling av nakken er en trygg behandlingsform og ikke assosiert med noen alvorlige bivirkninger.

En forskergruppe ledet av J. D. Cassidy DC, PhD, Dr Med Sci har fulgt befolkningen i Ontario, Canada gjennom 9 år. Dette har gitt et kunnskapsgrunnlag på 100 millioner personår. Formålet med forskningen var å finne ut om det er forbundet med risiko å få manipulasjonsbehandling av nakken. I litteraturen finner man beskrevet tilfeller hvor pasienter har fått slag etter at de har vært hos kiropraktor. Fenomenet er så sjeldent at det har nærmest vært umulig å forske på det, men fenomenet har fått svært mye, og ufortjent vil noen hevde, oppmerksomhet i enkelt land. Dette speiler nok blant annet den profesjonsstriden som har hersket mellom medisin og kiropraktikk. At kiropraktikk er farlig for nakker er fremdeles det eneste medisinstudentene i Oslo lærer om kiropraktoryrket. Nå viser det seg at dette ikke har rot i virkeligheten.
Teorien er at et manipulasjonsgrep kan utløse en rift i intima (det indre laget av en blodåre) i arteriene som forsyner hjernen med blod. Når dette riftet har oppstått kan det dannes en liten blodpropp som igjen kan løsne og forårsake et slag. Ny forskning gjør at man må forandre på denne teorien.
Slag av denne typen oppstår spontant og uten kjent grunn. Hyppigheten varierer fra 0,97 pr 100.000 mennesker til 1,72 pr. 100.000 mennesker. 80% av de rammede har hodepine eller nakkesmerter i forkant. Forskerne i Ontario sammenlignet pasienter som oppsøkte lege med pasienter som oppsøkte kiropraktor. Resultatet viste at det er en sammenheng mellom nakkesmerter/hodepine og risikoen for å få et slag. Sammenhengen har imidlertid ikke noe med den behandlingen eller undersøkelsen som pasienten får. Resultatene viste at risikoen for å få slag er 5 -15 ganger større om man oppsøker lege og 5-12 ganger større hvis man oppsøker kiropraktor.
Forskerpanelet konkluderer med at smerter i nakke og hode kan være symptomer på at et slag er under utvikling (prodromer)og kan ikke settes i sammenheng med lege- eller kiropraktorbesøk. –Hvis det hadde vært slik at manipulasjonsbehandling av nakken kunne utløst et slag, så ville vi hatt tusenvis av slike eksempler. Det har vi ikke, og derfor er ikke dette et tema lenger, sier den anerkjente nevrologen og forskeren Scott Haldemann DC, MD, PhD, FRCP(C)som også er leder av Task Force on Neck Pain og Associated Disorders. Rapporten publiseres i sin helhet på nyåret.

2007
2008
2009
Storgata 10 A, 0155 Oslo - Tlf: 23 10 64 90 - E-post: post@kiropraktikk.no

Powered by Mosoft AS